KAPİDER Derneği Sitesine Hoşgeldiniz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4 Mart 2007 hurarsiv.hurriyet.com.tr

4 Mart 2007 hurarsiv.hurriyet.com.tr Empty 4 Mart 2007 hurarsiv.hurriyet.com.tr

Mesaj  ayhangokcin Perş. Mayıs 22, 2008 11:59 pm

Kalp pilliler kulübü

Yeliz Öz İSTANBUL
4 Mart 2007 hurarsiv.hurriyet.com.tr Arsivimage

İlk kalp pili takıldığında alışmakta güçlük çeken ve psikolojik tedavi gören Sevgül Kılıçaslan, ikinci kalp pili takıldıktan sonra "Kalp Pili Takanlar Kulübü" kurdu. Kulübün 5 bin üyesi var.

SEVGÜL Kılıçaslan, 2004'te ritim bozukluğu nedeniyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde takibe alındı. Tek çare kalp piliydi. Ancak ameliyatı kabul etmesi kolay olmadı. Birçok doktorun kapısını çaldı. Doktorlar ileride kalp nakli gerekebileceğini söyleyince 30 Eylül 2004'te, Memorial Hastanesi'nde ameliyatla kalp pili takıldı.

İlk başlarda "Kabarık madalya gibi bir şey" dediği kalp piline alışamadı. "Aynanın karşısında giyinirken bile kendimden rahatsız oluyordum" diyen 39 yaşındaki Sevgül Kılıçaslan, dört ay psikolojik tedavi gördü. Metabolizması ilk pili kabul etmediği için ikinci ameliyata girecekti. Ancak kendine söz verdi. Önce piliyle, sonra da kalp pili takanlarla dost olacaktı. Çocukları için güçlü olmalıydı.

İNTERNET SİTESİ KURDU

Memorial Hastanesi'ndeki doktoru Kani Gemici aracılığıyla kendisi gibi kalp pili takan onlarca kişiye ulaştı. Ameliyat günü hastanede onu bekleyen kalp pili takan tanımadığı kişiler, telefonda onun için dua edenler vardı. Sevgül Kılıçaslan, 2005'teki ikinci kalp pili ameliyatının ardından yoğun bakımda "Pacemaker-Kalp Pili Takanlar Kulübü" kurmaya karar verdi. "Mouse tutmayı bilmezdim" dediği bilgisayarda 41 program öğrendi. Ameliyattan sonra, kendi kurduğu www.sevgulce.com adlı internet sitesiyle kalp pili takanları bir araya getirdi. Ardından 28 Eylül 2005'te ilk buluşma yemeği yapıldı. Bu tarih, her yıl buluşma günleri olarak kabul edildi. Kulübün katılımcıları iki yılda yaklaşık 5 bin kişiye ulaştı.

MAİL GRUBU 8 BİN KİŞİ

Vücutta bir fazlalıkla yaşamayı başka birine anlatmanın çok zor olduğunu söyleyen Sevgül Kılıçaslan "Yurtdışından ve Türkiye'den kalp pili takan hastaların olduğu 8 bin kişilik mail grubum var. Yaşadıklarımızı paylaşıyoruz. Dertleşiyoruz. Şimdi fan kulübümüzü dernek çatısı altında toplamak istiyoruz. Bunun için çalışmalara başladık" diyor.

ASLA YILMADIM

Biri 4.5, diğeri 7.5 yaşında iki çocuk sahibi Sevgül Kılıçaslan, kalp pili takıldıktan sonra sosyal hayatındaki kısıtlamaları şu sözlerle anlatıyor: "Şu an bana yasak olan sadece stres ve sinir. Sinirlendiğim an tansiyonum yükseliyor, kalp atışlarım hızlanıyor. Manyetik alanlardan da etkileniyorum. Çok fazla cep telefonunun olduğu ortamlarda bayılıyorum. Büyük alışveriş merkezlerinin kapılarından giremiyorum. Yan komşu mikrodalga fırın çalıştırsa etkileniyorum. Ama bunlar beni yıldırmadı. Daha dikkatli yaşıyorum."
ayhangokcin
ayhangokcin
Dernek Yöneticisi
Dernek Yöneticisi

- Similar topics